ارز جاب هیچگونه ارتباطی با پروژه های معرفی شده در سایت ندارد و سرمایه گذاری در پروژه های آنلاین همانند پروژه های فیزیکی دارای ریسک بوده و تصمیم به سرمایه گذاری و سود زیان انجام آن به عهده شماست ؛ توجه بفرمایید حتما در چنین سرمایه گذاری هایی مدیریت سرمایه داشته باشید و هوشمندانه عمل کنید

رایج‌ ترین و پرکاربردترین اصطلاحات در ارزهای دیجیتال (قسمت دوم)

  • ۲۶

تریدر ها از اصطلاحات تخصصی برای بیان وضعیت‌های مختلف بازار و اشاره به استراتژی‌ها یا شاخص‌ها استفاده می‌کنند. در ادامه با مهم‌ترین اصطلاحات تخصصی‌ ترید ارز دیجیتال آشنا می‌شویم :

All-or-None (AON) Order: سفارش همه یا هیچ

سفارش همه یا هیچ (AON) یعنی تا زمانی که به تعدادی که می‌خواهید ارز ارائه نشود خرید نمی‌کنید. مثلاً اگر 100 کوین می‌خواهید حاضر نیستید 50 کوین بخرید و 50 کوین را در زمان دیگر یا از جای دیگری تهیه کنید.

Arbitrage: آربیتراژ

آربیتراژ یک استراتژی جذاب به معنای کسب سود از اختلاف قیمت در دو یا چند بازار است. این استراتژی خصوصاً در زمانی که قیمت یک رمز ارز در دو صرافی یا دو بازار مختلف دارای تفاوت قیمت است می‌تواند بسیار سودآور و کارآمد باشد. تریدر ها از این اختلاف قیمت استفاده کرده و با خرید از یک صرافی با قیمت پایین‌تر و فروش به یک صرافی با قیمت بالاتر درآمد کسب می‌کنند.

ASK: پیشنهاد فروش

اصطلاح Ask در بازار ارزهای دیجیتال به معنای تمایل برای فروش با قیمت معین است.

ASK Price: نرخ فروش

ASK Price در واقع پایین‌ترین قیمتی است که برای فروش یک دارایی پیشنهاد می‌شود.

Bid/Bid price: قیمت و نرخ پیشنهادی برای خرید

Bid Price بالاترین قیمت پیشنهادی است که یک نفر حاضر است برای خرید یک دارایی یا ارز دیجیتال بپردازد.

Bid-Ask Spread: تفاوت Bid و Ask

Bid قیمت پیشنهادی خریداران است و Ask قیمت پیشنهادی فروشندگان، معمولاً ASK همیشه بیشتر از BID است. به اختلاف بین این دو قیمت Bid-Ask Spread می گویند. اندازه گیری این اختلاف قیمت در تعیین میزان سود سرمایه گذاری نقش دارد.

BLACK SWAN: نظریه قوی سیاه

هرگاه اتفاقی بسیار نادر و مهم در بازار رخ دهد که کسی انتظار وقوع آن را ندارد و امکان پیشبینی آن از قبل تقریباً غیر ممکن نباشد، از اصطلاح BLACK SWAN استفاده می‌شود. این نظریه به غیر قابل پیش بینی بودن بازار اشاره دارد.

Breaking: شکسته شدن قیمت

شکسته شدن قیمت یکی دیگر از اصطلاحات ترید ارز دیجیتال است که معمولاً زمانی که قیمت یک ارز دیجیتال در حال کاهش سریع است استفاده می‌شود.

Buy Wall/Sell Wall: صف خرید و فروش

صف خرید یعنی تعداد زیادی خریدار منتظر عرضه سهام یا یک ارز دیجیتال هستند و به معنای پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه است. صف فروش دقیقاً برعکس صف خرید است و به معنای بیشتر شدن عرضه نسبت به تقاضا است.

Confluence: تلاقی

اصطلاح Confluence زمانی به کار برده می‌شود که چندین شاخص یا روش تحلیلی نتیجه یکسانی داشته باشند. در واقع تلاقی نشان دهنده ریسک پایین سرمایه گذاری در آینده است و زمانی رخ می‌دهد که چندین اندیکاتور یک نتیجه را در آینده پیش بینی کنند.

Cryptocurrency Calculator / Converter: ماشین حساب و مبدل ارز دیجیتال

در دنیای ارزهای دیجیتال، تبدیل ارزهای به یکدیگر و محاسبه قیمت آن‌ها اهمیت زیادی دارد. ماشین حساب ارزهای دیجیتال این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا در لحظه قیمت ارزهای دیجیتال مختلف را نسبت به هم و نسبت به ارزهای رایج فیات بسنجید. ماشین حساب ارز دیجیتال نوبیتکس با سرعت و دقت زیادی امکان محاسبه ارزش دارایی‌های دیجیتال را به شما می‌دهد.

Daily Trading Limit: محدودیت معامله روزانه

بعضی از صرافی‌ها محدودیت و سقفی را برای میزان معامله روزانه توسط یک تریدر تعیین می‌کنند.

Flipping

استراتژی فلیپینگ نوعی از سرمایه گذاری در سهام‌ها یا توکن های عرضه اولیه است. در این استراتژی توکن ها را قبل از اینکه وارد لیست صرافی‌ها شوند خریداری می‌کنند تا بعد از عرضه و افزایش قیمت، سود قابل توجهی به دست آورند.

Fundamental Analysis: تحلیل فاندامنتال یا بنیادی

تحلیل بنیادی یکی دیگر از اصطلاحات کاربردی‌ترید ارزدیجیتال است. در Fundamental Analysis سعی می‌شود تا ارزش ذاتی یک دارایی را با تحلیل اسناد، اخبار، اطلاعات و هر سندی که مرتبط به آن دارایی باشد تعیین کرد. در بازار ارزهای دیجیتال، معمولاً برای تعیین ارزش یک رمز ارز در طولانی مدت از تحلیل فاندامنتال استفاده می‌کنند.

Going Long

در بازار رمز ارزها Going Long به معنای خرید یک ارز به امید افزایش قیمت در بازار است. در واقع شما انتظار دارید که قیمت یک ارز دیجیتال افزایش پیدا خواهد کرد.. این اصطلاح به این معنی نیست که قرار است مدت طولانی منتظر بمانید. برای مثال Go Long برای یک تریدر روزانه ممکن است به معنای فروش ارز دیجیتال در بالاترین قیمت تنها یک ساعت بعد از خرید باشد.

Going Short

در مقابل اصطلاح Going Long، اصطلاح Going Short وجود دارد. Going Short یعنی انتظار دارید قیمت کاهش پیدا کند به همین دلیل اقدام به فروش ارز دیجیتال خود می‌کنید.

Gorilla Trades:  معاملات گوریلی

Gorilla Trades یعنی قصد انجام معاملاتی با حجم بالا در بازار را دارید اما نمی‌خواهید باعث تغییر جهت بازار شوید. در این روش معامله گران حجم زیادی از معاملات را به بخش‌های کوچکتر تقسیم می‌کنند تا در لابه لای سایر معاملات به چشم نیاید. این استراتژی شباهت زیادی به Iceberg Order دارد.

ICO: عرضه اولیه سکه

زمانی که پروژه بلاکچین یا ارز دیجیتال جدیدی در حال راه اندازی است و White Paper آن منتشر می‌شود از Initial coin offering یا IOC برای جذب سرمایه و تأمین بودجه استفاده می‌شود. در این زمان مقداری سکه یا توکن به عنوان عرضه اولیه منتشر می‌شود که هدف آن تنها جذب سرمایه گذار و پیدا کردن افراد علاقه مند به پروژه، برای تأمین بودجه استارتاپ های ارزهای دیجیتال است.

Liquidity: میزان نقد شوندگی

Liquidity معیاری است که نشان می‌دهد تبدیل یک دارایی دیجیتال به پول نقد بدون از دست دادن سود، چقدر است. هر چه Liquidity بیشتر باشد، میزان نقدشوندگی آن ارز دیجیتال هم بیشتر است.

Market Cap: اندازه بازار

Market Cap میزان پول‌های فیات (دلار، پوند، یورو، تومان و ..)  سرمایه گذاری شده در یک ارز دیجیتال را نشان می‌دهد.

Over The Counter (OTC): معاملات بدون نسخه

هر معامله‌ای که از طریق صرافی‌ها انجام نگیرید، یک معامله بدون نسخه است.

Pre-sale: پیش فروش

پیش فروش‌ها معمولاً به صورت خصوصی و  قبل از ICO یا عرضه اولیه عمومی ارزهای دیجیتال انجام می‌گیرند.

 

pump و dump یا پامپ و دامپ چیست

Pump & Dump: پامپ و دامپ

پامپ و دامپ یکی از اصطلاحات ترید ارز دیجیتال است که برای توصیف وضعیتی که قیمت یک ارز دیجیتال بر اساس اخبار غلط بالا می‌رود و سپس کاهش پیدا می‌کند. این اصطلاح از بازار سهام برداشته شده است. در بازار سهام بعضی از شرکت‌ها با ارائه اخبار غلط سعی در افزایش قیمت سهام خود دارند، سپس بعد از این که قیمت سهام به حداکثر رسید با پخش اخبار دیگری باعث کاهش قیمت سهام می‌شوند. به این ترتیب می‌توانند با نوسان گیری سود زیادی به دست آورند.

به پمپ کردن اخبار غلط که باعث افزایش قیمت می‌شود Pump و به تخلیه بازار با استفاده از اخبار منفی Dump ( تخلیه) می گویند.

Rally: رالی

رقابت شدید برای خرید سریع ارز دیجیتالی که پیش بینی می‌شود قیمت آن افزایش پیدا خواهد کرد.

Resistance: مقاومت

مقاومت اصطلاح رایجی است که تریدر ها در هنگام تحلیل یک دارایی دیجیتال به کار می‌برند. به سقف قیمتی یک ارز دیجیتال که پیشبینی می‌شود احتمال عبور از آن کم باشد مقاومت می گویند. زمانی که قیمت از مقاومت عبور کند، سقف مقاومت جدیدی در سطح بالاتر ایجاد می‌شود.

Return on Investment (ROI): بازگشت سرمایه ارز دیجیتال

بازگشت سرمایه را معمولاً با درصد نشان می‌دهند و نمایانگر میزان سود ده بودن یک سرمایه گذاری است.

Risk On, Risk Off (RoRo):

RoRo یکی از استراتژی‌های پرکاربرد درترید ارز دیجیتال است. طبق این استراتژی هرگاه بازار دارای ریسک بالایی است، شما روی گزینه‌های کم ریسک تر برای مثال HODL بیت کوین سرمایه گذاری می‌کنید. به محض اینکه ریسک بازار کاهش پیدا کرد، شما ریسک سرمایه گذاری خود را بالا می‌برید و برای مثال به سراغ سایر ارزهای دیجیتال می‌روید.

Shilling: شیلینگ

استراتژی شیلینگ مانند استراتژی پامپ و دامپ است و به وضعیتی اشاره دارد که افراد سودج. با ارائه اخبار دروغ سعی در بزرگنمایی و جلب سرمایه برای یک ارز دیجیتال دارند.

Slippage: افت قیمت

Slippage به وضعیتی اشاره می‌کند که قیمت ارز دیجیتال در هنگام معامله کمتر از قیمت مورد انتظار تریدر باشد. این اصطلاح‌ترید ارز دیجیتال، نشان دهنده ضرر کردن تریدر است.

Support: حمایت

تریدر ها از این اصطلاح در تحلیل تکنیکال برای نشان دادن کف قیمتی که انتظار می‌رود روند کاهشی قیمت در آن متوقف و به شکل صعودی تغییر شکل دهد، استفاده می‌کنند. اگر حمایت یک ارز دیجیتال شکسته شود، کف حمایتی جدیدی شکل می‌گیرد.

Technical Analysis (TA): تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

تحلیل  فنی یا تکنیکال یکی از استراتژی‌های ترید کردن است که بر استفاده از الگوها و شاخص‌ها برای پیش بینی وضعیت یک ارز دیجیتال و قیمت آن در آینده تاکید دارد. بعضی از تریدر های ارز دیجیتال فقط بر تحلیل تکنیکال تاکید دارند و معتقدند تنها از طریق نمودارها می‌توان قیمت یک ارز دیجیتال را تعیین کرد. این افراد با تحلیل فاندامنتال و اخبار بازار کاری ندارند.

Value at Risk (VaR)

VaR یک معیار اندازه گیری حداکثر ریسک سرمایه گذاری در مدت زمان مشخص است. برای مثال وقتی ریسک یک سرمایه گذاری یا پورتفولیو  را به شکل   “95% 2-week VaR of $100,000 USD,” نمایش می‌دهند، یعنی 95 درصد اطمینان وجود دارد که ارزش این سرمایه گذاری در طی دو هفته آینده از 100 هزار دلار آمریکا کمتر نخواهد شد.

Volatility: نوسان

اندازه تغییرات ارزش یک دارایی دیجیتال در زمان مشخص را با Volatility یا نوسان مشخص می‌کنند. هرچه Volatility بیشتر باشد ریسک سرمایه گذاری در این ارز دیجیتال بیشتر است اما ممکن است تریدر های نوسان گیر از آن استقبال کنند.

 

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد / ارزجاب / ارزسازان

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی